Skip to content

Můj život s atopickým ekzémem a jak zmírnit vzplanutí

atopický ekzém line art

Tento článek jsem napsala pro všechny, kteří trpí atopickým ekzémem/dermatitidou a hledají souhrnné informace, které jim pomohou překonat to nejhorší. Podělím se s vámi o hlavní poznatky, které jsem nasbírala mnoha návštěvami lékařů, naturopatů, odborníků na čínskou medicínu a hlavně o své zkušenosti atopika. Podívejte se níže na všech 15 věcí, které můžete hned začít zkusit praktikovat a které vám zlepší trápení s atopií. V tomto článku se zaměřuji na atopický ekzém a hlavně na to, jak zmínit tzv. vzplanutí neboli flare-up, který u někoho může být několik dní a u někoho klidně i měsíců.

Doufám, že pro vás budou moje poznatky přísnosné a budu ráda, když se podělíte se svým příběhem dole v komentářích!

Hlavně pamatujte, že 1) nejste v tom sami! 2) změna životního stylu a vašich návyků je nejdůležitější ve zmírnění ekzému!

A o čem je článek? Podívejte se na témata:

1)    Můj příběh a jak atopický ekzém ovlivňuje náš život

2)    Co je atopický ekzém?

3)    Léčba ekzému

4)    Spouštěče ekzému ve stravě a co nejíst

Pro verzi článku v angličtině klikněte na tento odkaz.

Můj příběh a jak atopický ekzém ovlivňuje náš život

Když jsem byla malá, trpěla jsem mnoho let atopickou dermatitidou. Ve svém dětství jsem atopický ekzém měla v těžké fázi a objevoval se mi na typických dětských místech, což jsou kolena, ramena, ruce, zápěstí, krk, obličej. Místa, kde se děti nejvíce potí. Trpěla jsem tím asi sedm let. Po letech a letech kombinace suché kůže, krve, škrábání, pláče, stresu a dřiny mých rodičů, mi atopický ekzém v 11 letech odezněl. Paráda! Bitva skončila, pomyslela jsem si.

Atopický ekzém pak zmizel na dalších 16 let.

Když jsem se po univerzitě přestěhovala do hlavního města, celý můj život se změnil. Dostala jsem první práci na plný úvazek, nový byt, nové město, našla jsem si životního partnera. Všechny tyto změny, i když to byly krásné změny, stále přinášely do mého těla vnitřní stres. Byly to prostě změny od něčeho zažitého. A atopický ekzém se začal plížit zpět do mého života. Pomalu ale jistě.

Po několika týdnech tohoto skvělého nového začátku jsem začala mít suché skvrny na loktech a kolenou. Můj dermatolog mi řekl, že je to lupénka a dal mi na to krém. Za dalších pár týdnů se mi na tvářích začaly objevovat šupinky suché kůže a kůže jakoby se na tvářích ztenčila.

A protože tento okamžik nastal téměř před čtyřmi lety, mohu říci, že atopický ekzém začal být opět součástí mého života. Rozhodla jsem se proto napsat tento článek, protože jsem chtěla podat nějakou ucelenou informaci o tom, co to vlastně ten atopický ekzém je a jak s ním holistickým způsobem bojovat. Protože kortikoidy od vašeho kožního lékaře vám možná uleví rychle, ale jen na chvíli, a běžně to ekzém navíc ještě zhorší. Na atopický ekzém se musí změnou životního stylu, tzn. vašich návyků, jak bydlíte, co jíte atd. Atopický ekzém ovlivňuje velkým způsobem i psychika, takže dobrá nálada a smích jsou více než nutné:)!

Nejprve bych ráda zmínila, že v tomto článku uvádím své zkušenosti a svůj názor. Příčiny ekzému jsou u každého člověka různé. Každý jednotlivec by si měl nejprve promluvit s odborníkem, pokud se objeví nějaké kožní problémy.

Tento pomalu se vlečící příchod, pro mne ještě netušíc příchod čeho, měl velké pompézní dovršení. Dovršení a začátek další kapitoly mého života. Mé tváře se za pár dní změnily v otevřené krvácející boláky. Byly oteklé a produkovaly žlutou tekutinu, která mi na obličeji zasychala. To bylo ukázkou zánětu.

 Obličej, krk, ruce, ramena – nejčastější místa postižená ekzémem
Obličej, krk, ruce, ramena – nejčastější místa postižená ekzémem

Skvrny na tvářích se rozšířily na celý obličej. Léčba musela být řešena antibiotiky, které jsem přerušovaně brala půl roku, protože zánět byl masivní a nechtěl odeznět. Postupně se mi plochy s ekzémem začaly rozšiřovat na krk a ruce. Měla jsem ekzém na očních víčkách, ramenou, kolenou, uších, vzadu na hlavě, dokonce i v ústech, rtech, pod nosem, na horní části nosu. Bylo to příšerný.

Tento těžký průběh jsem měla od roku 2019 do roku 2021, téměř dva roky. Jedno dlouhé vzplanutí. Bezesné noci, spousta slz, po ránu krvavé prostěradlo, neustále myšlenky na to, jak mi svědí celé tělo… A to ani nemluvím, jak moc to ovlivnilo moji psychiku. Za tu dobu jsem samozřejmě také utratila hodně peněz za své zdraví, a to včetně návštěv lékařů, konzultací s odborníky na čínskou medicínu, léků, krémů, vodních filtrů, pomůcek..

Zkráceně: atopický ekzém není nemoc, která by se vám přizpůsobila. To vy musíte upravit svůj životní styl a přizpůsobit se této kožní nemoci.

Co to vlastně je atopický ekzém?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické autoimunitní kožní onemocnění. V důsledku narušení lipidové kožní bariéry se snižuje voda a zvyšuje se suchost pokožky. Kvůli této suchosti se pokožka a tělo jako celek stávají náchylnější k alergiím, infekcím a zánětům.

Atopický ekzém je spojen s problémy s játry, ledvinami a tlustým střevem. Bohužel atopický ekzém není léčitelný. Jen jeho projevy lze potlačit natolik, že u vás nemusí nikdy ani dojít k tzv. “vzplanutí”.

Kůže atopika
Kůže atopika

Každý je jiný a příčiny atopického ekzému stále nejsou jasné.

Je ale důležité, aby každý, u koho se ekzém objeví, hledal jeho příčinu. U někoho to může být způsobeno stresem, u jiného alergeny, u jiného klimatem a počasím. Vždy se ale rozvine u lidí, kteří k tomu mají genetické dispozice.

Nezaměňujte prosím atopii s jinými typy ekzémů, které se na kůži objevují. Například jako alergická reakce, která ale za chvíli zmizí. Tento článek se zabývá pouze atopickým ekzémem.

Důležité je vždy najít příčinu a zároveň se zaměřit na zdravý životní styl bez stresu. Protože psychika hraje významnou roli při překonávání ekzému.

Je ekzém léčitelný?

Atopický ekzém se bohužel vyléčit nedá.

Je to geneticky zakódované v našem těle a je jen na nás, jestli ekzém necháme vzplanout nebo ne. Život s touto nemocí je tak rozdělen mezi klidné období a vzplanutí.

Léčba ekzému

Co můžete začít dělat již dnes, abyste se hned cítili lépe?

Atopický ekzém a léčba infografika
Jak zmírnit příznaky ekzému

1) Změkčovač vody a filtr

Zjistila jsem, že se stav mé kůže mění při změně prostředí a cestování. Všimla jsem si, že tvrdost vody, kterou se sprchuji, je pro mou pokožku důležitá a chtěla jsem proto vědět víc. A našla jsem tento článek, který celkou problematiku vysvětluje moc zajímavě. Tvrdá voda může poškodit kožní bariéru a to vede k vysušení, které vede ke svědění a k otevřeným ranám. Řekla bych takový začarovaný kruh atopického ekzému.

To je důvod, proč se změkčovače vody a filtry doporučují používat každý den.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že zrovna ale se sprchovými filtry nemám dobré zkušenosti. Asi se mi nepodařilo koupit kvalitní produkty. Nikdy jsem nezažila žádný rozdíl v tom, jak moje pokožka reaguje nebo jak se cítí, pokud bych porovnala sprchování s filtrem a bez něj. Několikrát jsem dokonce testovala tvrdost vody pomocí pH proužků k tomu určených. Testy ukázaly, že sprchový filtr, který jsem si předtím koupila, s vodou nic nedělá. Takže místo vodního filtru přimontovaného ke sprše používám při vzplanutí destilovanou nebo alespoň převařenou vodu. A rozdíl je hodně vidět! Kůže není tak suchá (konečně se necítíte doslova jak scvrklá meruňka). A vzhledem k velmi kyselému pH destilované vody jsem vždy měla pocit, že se i některé rány trochu uzavřely.

Na mytí vlasů používám převařenou vodu s 1-2 lžícemi jablečného octa.

Tyto kyselé tekutiny (destilovaná voda a jablečný ocet) udržují v rovnováze pH atopické kůže, která je zásaditější. Proto jsou to velmi dobří přátelé atopiků 🙂

2) Vyhýbejte se sprchování a koupelím s horkou vodou

Když mluvíme o vodě, musím zmínit, že teplota vody ve sprše nebo vaně by neměla být příliš teplá, resp. horká. Říká se, že způsobuje větší svědění a suchost pokožky. Na druhou stranu, dát si čas od času teplou relaxační koupel není vůbec špatný nápad 🙂

3) Ovesné a solné koupele

Ano! Relaxační koupel, která je nabitá Epsomskou solí, pomůže uvolnit vaše tělo, svaly. A uvidíte, že svědění na nějakou dobu poleví. V době svých nejhorších vzplanutích jsem se nemohla doslova normálně osprchovat, protože voda byla plná vápníku.

Místo toho jsem se koupala ve vaně, a to jen každý čtvrtý den. Většina vody byla převařená (tzn. vápník a chlór odstraněn) s přidanými čtyřmi velkými lžícemi Epsomské soli. Vždy jsem přidala dvě kapky tea tree oleje a dvě hrsti ovsa nebo ovesné vody. A přísahám, že tahle kombinace fungovala pro zklidnění mé kůže skvěle již po prvním vyzkoušení. Minimálně na den jsem se zbavila přehnaného svědivého pocitu (atopici mi potvrdí – 1 den bez svědění je skoro zázrak).

Jak jsem se zmiňovala již o psychice, pro atopiky se doporučují relaxační koupele. Ale opět – neměly by být příliš horké a neměli byste tam zůstávat moc dlouho, stačí několik minut.

Moje oblíbená kombinace pro dokonalou koupel je hrst Epsomské soli, ovesné vločky a 2 kapky tea tree oleje!

Ovesné koupele na atopický ekzém
Ovesné koupele zklidňují a zjemňují pokožku!

4) Pití hodně vody

Není to jenom fráze. Voda je důležitá, zvláště pokud trpíte atopickým ekzémem. Vaše pokožka je velmi suchá a potřebuje, abyste jí v té hydrataci taky trochu pomohli. Průměrný člověk by měl vypít 1,5-2 litry denně. Já, během vzplanutí, piju ještě víc. Atopický ekzém souvisí zejména s problematickými játry. Všechny toxiny každodenního života se usazují v játrech. Je tedy nutné je podpořit v detoxikaci našeho těla dostatečným pitím vody.

5) Hydratace

Hydratace kůže není jen nejdůležitějším bodem péče o atopickou pokožku. Krémy se totiž v době vzplanutí stávají něčím nenahraditelným. Nikdy bych tomu neveřila, kdybych to sama nezažila. Moje kůže se stala totální houbou. Tuba krému mi vždy vydržela maximálně týden nebo dva. Pokožka atopika je tak suchá, že se v noci budíte, protože cítíte, jak se váš suchý obličej scvrkává. Nebo celé tělo, a to ihned v momentu jak zastavíte kohoutek ve sprše. Vaše pokožka je tak suchá, že jen lehké poškrábání vytvoří krvavou ránu.

Hydratace pleti je tedy to nejdůležitější a nezbytné, co můžete (a musíte, protože vám nic jiného nezbývá!) pro svou atopickou pokožku udělat.

Níže jsou některé krémy, které používám na tělo a obličej jako atopik ↓

Moje pokožka je velmi citlivá a zvláště v době vzplanutí negeaguje dobře na většinu kosmetiky, kterou bych normálně používala. Každá pleť je jiná. Překvapilo mě ale, že mi nepomáhaly krémy od značek jako Bioderma, Avene, Eucerin přímo na atopii určené a ke zklidnění vzplanutí. Ale naopak – způsobovaly zarudnutí, suchost, svědění a pocit pálení.

Během vzplanutí se také nedoporučuje používat krémy na bázi přírodních složek. Zní to divně, že? Ve svém každodenním životě vždy preferuji přírodní kosmetiku a produkty bez zatížení syntetických látek. Ale podle mých zkušeností, kdy je pokožka otevřená, krvavá a citlivá, vám přírodní krémy s esenciálními oleji nebo rostlinnými a bylinnými extrakty mohou uškodit ještě více. Je to jako přilévat olej do ohně. Taky jsem si to vyzkoušela na vlastní kůži.

Takže po spoustě experimentů na mé pleti je to pouze pár krémů, které mi vyhovují a nezpůsobují alergickou reakci, jako většina krémů na trhu vyrobených speciálně pro léčbu ekzémů (nesponzorováno, uvádím opravdu jen krémy, co mi vyhovují):

Cerave

Nedokážu vyslovit, jak jsem byla šťastná, když jsem tento krém poprvé vyzkoušela. Krém je velmi hydratační, ale rychle se vstřebává. Nezanechává na pleti pocit mastného filmu, ale přesto máte pocit, že je vaše pleť dlouhodobě hydratovaná. Jedna velmi důležitá věc – neucpává póry. To je nutné pro atopiky, kteří si nesčetněkrát denně dávají krém na obličej. Cerave je farmaceutická značka, která se zaměřuje na problematická kožní onemocnění. Mezi jejich produkty najdete i pomocníky na diabetickou pokožku, lupénku, přípravky na akné…Úžasné! Děkuju, Cerave!

Cerave pleťové hydratační mléko na atopický ekzém
Cerave pleťové hydratační mléko
Cerave hydratační krém s pěnou na atopický ekzém
Cerave hydratační krém s pěnou

Lipobase

Tento krém je pro mě velkou záchranou pro doby nejhorších vzplanutí. Je to krém na olejové bázi, velmi čistý na přísady, jednoduchý, starý recept. Po aplikaci zůstává na pokožce dlouhou dobu, protože působí jako tuková ochrana pro atopickou otevřenou pokožku. Atopická pokožka je jako houba, proto potřebuje speciální péči a krémy na olejové bázi. Krém po nanesení vytváří na pokožce mastný lesklý povrch, který se pomalu vstřebává. To může být pro někoho nevýhoda. Ale upřímně, v době vzplanutí vám obyčejný rychle vstřebatelný krém nestačí. V té době je vaše pokožka neuvěřitelně suchá a scvrklá, takže byste si museli natírat obličej klasickým krémem každých pět minut (zažila jsem to a vážně to není sranda). Tenhle krém je life-saver. Efektivní, levný, neparfemovaný, nedráždivý.

Lipobase krém na atopický ekzém
Lipobase krém

V Evropě jsou k dispozici některé alternativy:

6)    Zdravé stravování tuky, vitamínem D a E

Zařaďte do svého jídelníčku hodně zdravých tuků, a vitamín E a D.

Zdravé tuky

Hlavně navyšte příjem Omega-3.

“Omega-3 fats exert anti-inflammatory effects. Diets with lower amounts of omega-3 fats result in less production of prostaglandins, substances that turn up inflammation. The best omega-3 sources are fish such as salmon, sardines, mackerel, herring, and tuna as well as fish-oil supplements. Other omega-3 contributors include ground flax, flaxseed oil, walnuts, and, to a limited degree, green leafy vegetables. Dietary monounsaturated fats (olive oil and canola oil) also dampen inflammation.”

National Eczema Association

Potraviny s omega-3 esenciálními mastnými kyselinami jsou převážně lněná semínka, fazole, vlašské ořechy, fazole, za studena lisované olivové oleje, studenovodní ryby, avokádo, mořské řasy, kokosový olej, konopná semínka, chia semínka. Naučila jsem se používat semínka ve své každodenní stravě. Ořechy jsou také skvělým zdrojem zdravých tuků. Věděli jste ale, že se nedoporučuje jíst více než jednu malou hrstičku ořechů denně, protože obsahují silné alergeny? Můj naturopat mi dokonce poradil, abych se vyhýbala ořechům úplně, protože často obsahují plíseň, která zánět podporuje.

Je důležité omezit ve stravě omega-6 tuky (najdete je v červeném mase, vejcích, mléčných výrobcích). Jsou prozánětlivé.

Vitamín E

Vědecký výzkum zjistil, že denní dávka až 600 IU vitaminu E je bezpečná a vede ke zlepšení stavu pokožky!

Vitamín D

Studie ukazují, že lidé s ekzémem mají nižší hladinu vitamínu D. A tento vitamín je zvláště potřebný pro boj se záněty, infekcemi a UV zářením. Kde najdeme vitamín D? Studenovodní ryby jako losos nebo makrela, vaječný žloutek, houby, tuňák nebo slunce😊

Zdroje vitamínu D
Zdroje vitamínu D

Rada pro doplňky stravy: pro lepší vstřebatelnost užívejte všechny vitamíny v tekuté formě.

7) Dlouhý spánek

Správný spánek je důležitý pro kompletní relaxaci svalů a posilnění těla i mysli. Atopici by na to měli myslet a nezanedbávat spánek. Nedostatek spánku může způsobit větší stres a úzkost v těle. Pokud spánek zanedbáváte, může vám to způsobit zhoršení ekzému a imunitního systému celkově.

8) Duševní zdraví – smích

Mezi atopickým ekzémem a duševním zdravím existuje souvislost. Při rozvoji atopického ekzému a jeho vzplanutí hrají zásadní roli naše emoce. Stres může vyvolat ekzém a ekzém zpět může způsobit stres a je to kruh, ze kterého je těžké uniknout.

Být šťastný a hodně se smát.

Podle mých zkušeností je to velmi důležité pro stav zdraví pokožky a zdraví celého těla. Můj stav pleti se během šťastného a úspěšného období mého života mnohem zlepšil. Jakmile přišly spouštěče jako stres a změny v životě, začal ekzémový cyklus stres-ekzém-ekzém-stres.

9) Život bez plísní a prachu

Mít doma plíseň může vést k vážnému zdravotnímu problému a jedním z nich je také ekzém. Společně s prachem jsou to dva velké spouštěče ekzémů. Takže se přesvědčte, že nežijete pod jednou střechou ani s jedním z těchto dvou!

10) Oblečení

Když jste atopik, musíte si více uvědomovat, jakou látku nosit pro svou křehkou pokožku. Vaše pleť prostě všechno nepřijme.

Jakou látku tedy můžeme považovat za šetrnou k ekzému?

Bio bavlna a atopický ekzém
Vyplatí se investovat do oblečení z biobavlny, věřte mi!

Podle mých zkušeností je pro mou pokožku nejméně nepříjemná látka v době vzplanutí biobavlna. Pokožka může dýchat pod bavlněnou vrstvou, která „nesvědí“, ale je měkká a pohodlná.

Nejhorší látky, které můžete nosit, jsou ty syntetické (tedy polyester), protože nedýchají. A věřte mi, to nechcete.

11) Změňte kosmetiku

Kosmetika může být velkým spouštěčem vzplanutí ekzému. Zvažte zcela změnu toho, co používáte ve sprše, pro make-up, na mytí rukou, krémy atd. Spouštěčem může být i přírodní kosmetika. Doporučuje se používat pouze kosmetiku vyrobenou pro citlivou pokožku, nejlépe pro atopickou pokožku.

Couvrance kosmetika pro atopický ekzém
Couvrance cosmetic se doporučuje pro velmi citlivou pokožku. Používám od nich make-up a nemůžu být šťastnější!

12) Oplachování černým čajem

Jeden z mých dermatologů mi během jednoho z mých nejhorších stavů doporučil oplachovat otevřené ekzémové rány černým čajem.

A opravdu! Černý čaj mi pomohl s hojením těch největších ran díky svým antibakteriálním a vysušujícím účinkům. Ale to věděly už i naše prababičky:)

13) Přestaňte se škrábat

Vím, že to zní téměř nemožně. Zkuste ale svědění vnímat vědomě a překonat ten pocit.

Co pomáhá? Dlouhé rukávy, studené sprchy, chodit ven a mít krátké nehty.

14) Často větrejte a vyměňujte povlečení

Tím se zabrání nadměrnému kontaktu s prachem a roztoči.

15) Nepoužívejte aviváž

Není šetrný k pokožce ani k životnímu prostředí.

Spouštěče ekzému ve stravě a co nejíst

Každý je jiný a možná si ani nevšimnete žádné změny, když jíte jiný druh jídla. Někdo má potravinovou alergii, někdo ne. Ale obecně řečeno, toto jsou největší spouštěče ekzému ve stravě:

mléčné výrobky
vejce
koření
sója
cukr
kukuřice
bílá mouka
ořechy
rajčata

Doufám, že byl pro vás tento článek užitečný!

Vše, co jste si právě přečetli, je mnou, jako celoživotním atopikem, testováno. Pamatujte, že atopický ekzém s vámi bude do konce života. Je jen na vás, jak se s ním naučíte žít a potlačovat ho (i v takové podobě, že se to třeba vůbec neprojeví).

Tento článek obsahuje zkušenosti, které jsem nasbírala za léta trápení s atopickým ekzémem, a informace z nesčetných návštěv lékařů, terapeutů čínské medicíny, naturopatů a čtení akademických prací a článků.

Tyto zdroje mi pomohly s napsáním tohoto článku a doporučuji všem, kteří trpí touto nemocí a chtějí jí více porozumět:
https://nationaleczema.org/
https ://www.celostnimedicina.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *