Skip to content

Surfování na ostrově Siargao: průvodce pro začátečníky

Watching surfers in Siargao

Filipíny jsou zemí v Tichém oceánu, která se skládá z více než 7 tisíc ostrovů! To už je fascinující samo o sobě. Tento ostrovní stát skrývá mnoho úžasných věcí a míst.

A někdy nemusíte ani tolik hledat, abyste tato úchvatná místa našli. Například místa k surfování. Filipíny jsou pro surfaře doslova rájem. Není divu. Jak pokročilí, tak začátečníci, jako já a můj přítel, najdou svá oblíbená místa.

Hlavní dějištěm surfování na Filipínách je Siargao – malý ostrov vystavený otevřenému filipínskému moři a Tichému oceánu. A tady vás vtáhnou vlny, komunita surfařů a atmosféra ostrova.

Dovolte mi, abych vás provedla tímto kouzelným místem plným úhledných vln, nádherných západů slunce, ohňů na pláži a boho surfařské komunity na Siargao.

• Kde jsou nejlepší místa k surfování na Siargao?
• Měl bych si zaplatit instruktora?
• Kdy je nejlepší sezóna surfování na Siargao?
• Kde se ubytovat na Siargao?

Západ slunce blízko mola Cloud 9

Kde jsou nejlepší místa pro surfování v Siargao?

(spoty pro začátečníky)

Víte, že je tento ostrov domovem světově známého spotu Cloud 9? Nachází se na jihovýchodní straně ostrova a od letiště je to přibližně 50 minut jízdy autem, pokud jedete přímo ke Cloudu 9. My jeli mini-busem se skupinou dalších surfařů, protože to bylo levnější než jet tricyklem.

Pokud jde o dopravu, na Filipínách se toho nebojte! V této zemi je vždycky nějaký tricykl nebo vozidlo, které je ochotné vás svézt.

Ale zpět k surfování …

Nejlepší místa k surfování na Siargao

Cloud 9

Cloud 9 je celosvětově známý spot, kvůli kterému přilétávají na Siargao surfaři z celého světa. Nachází se opravdu blízko centra města General Luna. Město, které hostí nejlepší surfaře na světě, boho hippies i nadšence pro luxusní turistiku. Toto město vám nedovolí sledovat nic z dálky, ale vtáhne vás do akce!

Mějte na paměti, že Cloud 9 je TA vlna. Vlna, kterou sjíždějí nejlepší surfaři na světě! Takže … nedoporučuje se pro začátečníky. Já jsem se taky jenom dívala, hah.

Siargao Cloud 9 Surfing Cup je událost World Surf League pořádaná každý rok na konci září a začátkem října. A když uvidíte ty vlny, pochopíte to!

Quicksilver

Pravotočivá vlna hned vedle Cloudu 9 se nazývá Quicksilver a ve skutečnosti je to vlna, na které jsem se osobně naučila surfovat. Ve skutečnosti je to vlna hodně podobná Cloudu 9, ale pokročilí i začátečníci mohou surfovat na jejím konci.

Mějte ale na paměti, že útes na dně je velmi ostrý a voda není tak hluboká! Proto je tato vlna také doporučována pro pokročilé až středně pokročilé surfaře. Moje rada pro začátečníky – vezměte si s sebou boty do vody! Ano, filipínští instruktoři v surf shopech se vám s největší pravděpodobností budou smát a řeknou vám pravý opak … Ale alespoň neskončíte s pořezanou šlapkou jako já. A věřte mi, tyto hluboké rány nejsou vůbec příjemné, zvláště pokud máte ještě v úmyslu aktivně cestovat po tomhle dobrodružství. Taky poznamenám, že tam neexistují žádní záchranáři. A nemocnice je taky docela daleko.

Tahiti

Vedle vlny Quicksilver je Tahiti, menší vlna, kterou surfaři většinou nechávají být, protože se rychle láme. Ale – to je šance mít vlnu jen pro sebe! Vlnu Tahiti najdete na levé straně mola Cloud 9.

Jacking Horse

Hned vedle vlny Tahiti, dále na levé straně mola Cloud 9 je Jacking Horse, dost populární vlna pro středně pokročilé i začátečníky. Konec vlny se nazývá Little Pony a slouží pro úplné začátečníky po celý rok, bez ohledu na roční období. Proto jsou tato dvě místa většinou přeplněná surfaři, kteří se sportu teprve učí.

Guiwan

Toto malé místo není moc vyhledávané, protože je mírně skryté a není tak snadné ho najít. Ale pro začátečníky a středně surfaře je to perfektní místo, protože čelí jihu, a tak tam jsou vlny celý rok, bez ohledu na roční období. Navíc je lze snadno surfovat a učit se a navíc se vyhnete davům kolem Cloudu 9!

Daku

Ke spotu Daku se dostanete jedině loďkou – je to asi 10 minut jízdy od centra General Luna. Tohle místo jsme nezkoušeli, ale obecně se doporučuje pro středně pokročilé a začátečníky s instruktorem. Důvodem je, že je tam dost silný proud, a tak budete muset pádlovat více než obvykle. Nicméně, Daku je stále skvělé místo, a to pro své scenérie a krásný výhled – a to zejména pro skupinové lekce a skupiny z letovisek. Pak nebuďte překvapeni, že potom, co absolvujete cestu loďkou, budete přes ty davy muset čekat na vlny delší dobu.

Cemetery

Když jsem poprvé slyšela jméno tohohle spotu, myslela jsem si, že tam to mají surfaři asi hodně těžké a bude to asi dost výzva. Takže jsem to přešla, protože vydávat se na tak zvlášť nebezpečný spot pro dost pokročilé surfaře. Že jo?

Prosím nepanikařit, všechno je v cajku!

A vlastně naopak – je to oblíbené místo, většinou pro už něco vyžité surfaře. Navíc to není moc narvaný spot, protože tam musíte buď pádlovat nebo jít pěšky asi 15 minut po břehu útesu, takže to není tak příjemná procházka. Surfaři preferují ale stejně tu druhou možnost a není divu proč (šetřete energii z pádlování na chvíli, kdy ji budete opravdu potřebovat).

Důvodem názvu je paleta vrcholků dlouhého útesu a každý z nich je jinak vysoký. Proto je o tomto místě známo, že nabízí trochu jiný zážitek z surfování. Nejlepší čas na surfování zde je během odlivu. Načasování je zde důležité i z důvodu, že nějakou dobu trvá se na místo dostat, tak je jednoduše lepší na tenhle fakt myslet.

Toto je několik surfovacích míst, které Siargao nabízí začátečníkům. Na tomto ostrově se rozhodně nebudete nudit!

Středně pokročilí surfaři jistě ocení také místa jako Rock Island, Bumee, Stimpy’s a Salvacion. Zatímco body jako Pacifico, Burgos nebo Tuason jsou doporučovány spíše pro pokročilé surfaře.

Obecně řečeno, moji milí začátečníci surfaři, nejlepší je rozhodnout se kde budete surfovat vždy až budete na daném místě a ten daný den. Nejlepší je poptat se buď surfařů na pláži nebo lidí v surf shopech. Každá je vlna je pokaždé jiná a kor pokud se musíte při tomhle sportu řídit počasím. Bezpečnost je vždy na prvním místě.

TIP: Chcete-li znát časy odlivu a přílivu, podívejte se na oficiální stránky, kde naleznete předpovědi přílivu a odlivu.

A abyste pochopili, proč je důležité sledovat časy přílivu a mnohem více, podívejte se na tento článek od kluků na webu Surfing Feed: Který příliv a odliv je pro surfování nejlepší.

Surfaři se vracejí zpět na pláž Siargao

Měl bych si zaplatit instruktora?

Pokud jste začátečníci, určitě ano!

A co víc – začínající surfaře můžete vidět se svými osobními instruktory, zejména na spotu Jacking Horse úplně všude. Není to vůbec špatný nápad zajistit si lekci, i když nejste úplný začátečník. Mějte na paměti, že kolem Jacking Horse je dost silný proud a tak se další člověk, který vám trochu ulehčí situaci může určitě hodit.

Poradila bych vám si zaplatit certifikovaného instruktora. Vím, že to někdy může být trochu složitější i dražší. Nicméně existují případy, kdy instruktoři nevěděli nic o první pomoci, což vedlo do skutečně nebezpečných situací. Tito průvodci jsou většinou místní obyvatelé, kteří si chtějí jen přivydělat.

Moje osobní zkušenost je taková, že takzvaný instruktor může být nakonec jen kamarádem zaměstnanců surf shopu bez tréninku. Můj instruktor například neuměl surfovat a co víc – ani plavat! (což jsem zjistila s hrůzou v očích až ve vodě a v tom momentu měl odstrčil abych chytla vlnu, což jsem měla vstřebat asi tímto způsobem). A když jsem si pořezala chodidlo o ostré dno, jen se smál.Upřímně řečeno, stále to byla jedna z mých nejlepších životních zkušeností, protože to bylo poprvé, kdy jsem chytla vlnu. Endorfiny, adrenalin a slaná voda mi tedy rozhodně pomohly pokračovat v lekci i s krvácející nohou

CENA: Lekce s instruktorem (1-2 hodiny) + surfovací prkno může být kolem 1500 PHP (27 EUR).

Surfovací tábory

Pokud se chcete do tohoto sportu opravdu dostat, existuje mnoho možností, jak se připojit k surfovacím táborům, které trvají třeba až jeden týden. Většinou jsou tyto tábory all inclusive včetně dopravy, stravy a ubytování.
Existují také surfovací tábory určené pouze pro středně pokročilé a pokročilé surfaře. Ty se ale spíše zaměřují na místa, kde se vlny dokonale lomí. Takže víceméně jen doprovázejí surfaře, neučí je.

Jedním z nejznámějších míst, která nabízejí začátečníkům jednodenní školení i kempy pro středně pokročilé, je rozhodně Kermit Resort (jejich pizza je známá mezi surfařskou komunitou na Siargao!). Pokud chcete kombinovat surfování s jógou, určitě zkuste Haranu (zamilujete se do jejich bungalovů!).

Pláž na ostrově Siargao

Kdy je nejlepší sezóna k surfování na Siargao?

To záleží na mnoha faktorech, ale obecně, nejlepší čas na surfování je od září do května. Léto přináší malé vlny s krásným počasím, což je nejlepší čas pro úplné začátečníky. Cloud 9 tedy může v tuto chvíli sloužit pro tyto účely. Pak se budete moci chlubit, že jste surfovali na Cloudu 9!

Nejlepší vlny pro pokročilejší jsou na konci září do konce listopadu, ale v tomto případě můžete ve vodě čekat také hodně lidí.

Poté následuje období dešťů s obrovskými nečitelnými vlnami, a to začíná v prosinci a končí v březnu.

Kde se ubytovat v Siargao, pokud chci surfovat?

No takže. To nemusí být úplně tak těžký úkol, ale na Siargao… Existuje nepřeberné množství možností od boho, až po butik a luxusní plážové bungalovy a mini lounge vesnicemi. Doslova, bude těžké si vybrat. Ceny se také liší, můžete vidět rozmezí mezi 15 € až 250 €/noc. I víc.

Během naší návštěvy jsme zůstali v Lukay Resort Siargao – malé bungalovy se společným prostorem, skvělé pro společné večery, poznávání nových lidí a hraní karet. Bylo to tam moc fajn a určitě doporučuji!

Ale kdekoli budete ubytovaní, určitě se vždy budete cítit vítáni a šťastní, stejně jako celý ostrov Siargao!

Přístřešek na surfovací prkna na molu Cloud 9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *